fbpx

Rádi bychom se s Vámi podělili o detaily záchrany dat z externího disku Western Digital, řady Elements, který přestal fungovat. Z důvodu ochrany osobních údajů (GDPR) označíme zákazníka jménem “Jan Novák”. Pan Novák našel naši firmu ve vyhledávači www.seznam.cz a zaslal nám přes naše webové stránky poptávku na záchranu dat prostřednictvím poptávkového formuláře. Dle standardního postupu jsme následně zákazníka kontaktovali emailem. Panu Novákovi jsme upřesnili otevírací dobu naší laboratoře a domluvili jsme se, že disk přinese osobně.

Pan Novák nám přinesl externí USB disk Western Digital Elements, o velikosti 2,5″, model WD30NMRW, s rokem výroby 2016. Se zákazníkem jsme sepsali zakázkový list a snažili jsme se doplnit co nejvíce informací ohledně disku. Jak došlo k poškození? Jaká data si zákazník přeje zachránit? .. a podobně.

Externí USB disk WD30NMRW

Detailní informace o poškozeném datovém nosiči jsou pro nás vždy klíčové. Je důležité uvést zda je disk po pádu, po kontaminaci jakoukoli tekutinou nebo zda nebyl bezpečně odpojen od počítače/televize či jiného zařízení. Dále je důležité, zda je disk šifrovaný (heslovaný), zda obsahuje více oddílů, zda během přenosu dat došlo k náhlému výpadku elektřiny, nebo zda disk vydával při posledním zapojení nějaké specifické zvuky.

Neméně důležitou informací je také to, zda disk již byl na “opravě” nebo jiné “záchraně dat” v jiné firmě či u kamaráda, nebo jste se pokusili si jej otevřít a rozmontovat doma sami. To vše může ovlivnit či zkomplikovat naši práci na záchraně dat nebo ji dokonce zcela znemožnit. Také je potřeba vždy určit, o jaká data z disku máte zájem a zda je Vám známé jejich umístění (názvy složek, formát souborů).

Svou objednávku vyřizoval pan Novák zakamarádku, takže informace byly pouze orientační. Disk byl po pádu na zem a počítač jej po připojení vůbec nezobrazoval. V tomto případě se jednalo především o záchranu fotek. Klient tedy odcházel s objednávkovým listem, a u disku jsme neprodleně zahájili zpracovádí diagnostiky poškození.

Pokračování naleznete zde

Záchrana dat z USB disku Western Digital Elements
Štítky: