fbpx

Stále se nestačíme divit, jaká zařízení jsou výrobci PC komponent schopni vyrobit. Jako například SSD od výrobce Phison s označením SSE128GTTCR-S80. Tento disk byl instalovaný v notebooku, který přestal fungovat. Zákazník proto SSD z notebooku vyjmul s cílem získat uložená data pomocí redukce do USB portu.

Na tomto postupu není nic zvláštního a zvádne jej jak pokročílý uživatel, tak běžný počítačový servis. Problém ovšem nastal v okamžiku připojení USB redukce s diskem k jinému počítači. Disk se jevil v operačním systému jako neinicializovaný a nebyly na něm viditelná žádná požadovaná data. Zákazník správně vyhodnotil situaci a raději kontaktoval naši laboratoř.

Phison SSE128GTTCR-S80

Doručený disk se již na první pohled jevil zvláštně .. dva řídící procesory, čtyři paměťové čipy a dvě operační paměti? Při bližším ohledání jsme zjistili, že se disk ve skutečnosti skládá ze dvou, od sebe oddělených sub-SSD. První a hlavní sub-SSD je dostupné na běžných kontaktech, jak je definováno mSATA standartem. Druhé a sekundární sub-SSD je dostupné na rezervovaných kontaktech, které běžně nejsou využíté ani zapojené. Po tomto zjištění a rozpoznání jednotlivých datových linek SATA jsme byli schopni vyčíst obsahy obou dílčích sub-SSD.

Tímto ovšem záchrana dat z disku ani zdaleka neskončila. Ještě bylo zapotřebí spojit takto získané dva datové bloky do jednoho celku. Hlubší analýzou jsme zjistili, že data na jednotlivých sub-SSD byla spravována jako diskové pole typu RAID0. Tedy, že ukládaná data na disk byla střídavě zapisována mezi dílčí sub-SSD. Analýzou metadat jsme dále zjistili, jaká je geometrie RAID0 pole. Teprve po tomto kroku jsme byli schopni získat přístup ke kompletní struktuře složek a souborů, tedy ke všem uloženým datům.


Phison SSE128GTTCR-S80 RAID0
Phison SSE128GTTCR-S80 RAID0
Phison SSE128GTTCR-S80 Filesystem

Přesto, že se některé případy záchrany dat mohou zdát na první pohled triviálně, tak opak může být pravdou. A proto opět platí, že záchrana dat je vysoce specializovaná činnost, vyžadující širokou škálu znalostí a zkušeností.

V naprosté většině případů nabízíme Všem zákazníkům diagnostiku poškozeného média zdarma. Proto nás neváhejte kontaktovat, máte-li jakékoli dotazy.

Záchrana dat ze SSD Phison SSE128GTTCR-S80