fbpx

Záchrana dat poškozený HDD

Standardní 3,5″ nebo 2,5″ disky mají běžně 1-4 plotny a 2-8 hlav, ale můžou jich mít i víc, záleží na typu použití a konstrukci disku. Jedna hlava jeden jezdec pro čtení a zapisování dat (po jedné hlavě z obou stran plotny). Plotny se v pevném disku počítače nebo notebooku neflákají, nýbrž se točí rychlostí 7 200 ot/min, pomalejší 5400 ot/min., ale můžou jít až na 15 000 ot/min. u některých serverových disků. Jen pro zajímavost – obvodová rychlost plotny 3,5″ disku se 7 200 ot./min je přes 100 km/h.

A právě proto, že jsou v pevném disku počítače pohyblivé součásti, jsou náchylnější k poškození než jiné součásti počítače. Především s běžícími disky je třeba zacházet velice opatrně. Mechanický ráz tedy, silný otřes může zopůsobit, že se čtecí hlava dotkne povrchu plotny. Záznamová vrstva je ale velice citlivá na mechanické poškození, a proto se tato oblast s vysokou pravděpodobností stane nečitelnou a data či celý disk budou zničeny.

Částečnou ochranou proti nárazu čtecích hlav do povrchu disku je tzv. parkování hlav. Při vypnutí disku se automaticky uloží hlavy mimo datovou oblast. Moderní disky již dnes umí spolupracovat i s pohybovým čidlem, a ochránit data včasným „zaparkováním“ čtecích hlav mimo datovou oblast.

Co se ale stane, když tato ochrana selže nebo je náraz skutečně silný? Podívejte se na obrázky na konci článku a uvidíte sami.

Stane se to, že HDD bude s pravděpodobností blížící se 100 % poškozen. A vy abyste z něj dostali svoje data, budete potřebovat odborníky, kteří umí data z takto poškozených disků dostat. Proces získávání dat z poškozených disků nebo i jiných paměťových zařízení označujeme pojmem záchrana a obnova dat.

Na záchranu a obnovu dat se již roky specializujeme a umíme vám pomoci získat vaše data zpět!

Když se nám stane něco podobného jako na obrázcích, nemrzí nás poškozená součástka, nebo čas ztracený nemožností práce s PC. Mrzí nás ztráta dat – fotky z dovolených, rozdělaná práce, rozepsaná bakalářka či diplomka, videa našich dětí, vzpomínky atd.

Proto jsme pro vás připravili TOP 5 jednoduchých věcí, které je dobré míti na paměti, při práci a manipulací s běžným HDD.

TOP 5 jak nepřipravit jezdce na plotnách o práci:

  1. Pokud je PC zapnuté, nedupeme kolem něj jak sloni.
  2. Nepřenášíme PC pokud je „pod proudem“.
  3. Po vypnutí PC a počkáme pár sekund na „dotočení“ ploten a zaparkování čtecích hlav, pak s PC manipulujeme.
  4. Pokud pracujeme na notebooku tak ním neházíme, ani pokud je vypnutý ani nevystavujeme riziku otřesů.
  5. Nevystavujeme pevný disk magnetickému poli. Nehrajeme si v blízkostí disků s magentami.

Potřebujete pomoct ze záchranou dat? Máte doma nefunkční počítač, ale rádi byste ho opravili a používali?

Zavolejte nebo napište: +420 724 689 762 


Poškození 3,5“ disku způsobené dotykem čtecí hlavy a záznamové vrstvy a zaseknutí čtecí hlavy nad datovou oblastí. Poškození označujeme jako tzv. výbrus.

 

HDD_vybrus

Po náročné práci se z tohoto disku podařilo zachránit většinu požadovaných dat, k obrovské radosti klienta.

Váš Team ITHOPE mail: zachranadat@ithope.cz

Záchrana dat z poškozeného HDD